Kezelések, Szûrések

Anyajegy
Aranyér, végbél
Benõtt köröm
Bõrsebészet
Esperal beültetés
Hegesedett bõrfelületek
Lábszárfekély
Psoriasis
Szemölcsök
Visszér

Elõjegyzés, információ:
+36-1-489-3168

Visszér kezelés

Visszér | A visszérrõl, és szkleroterápiáról | FIBRO beteginstrukciók

 

Visszér

Visszértágulatok- mûtét nélkül,  hegmentesen

Kompressziós sclerotherapiája, injectiós kezelése.
A hagyományos kórházi befekvés körülményei között általános érzéstelenítésben ( narkozis vagy gerincagyi érzéstelenítés ) végzett visszérmûtéteket a világon mindenhol ma már erõsen háttérbe szorították a korszerûbb és lényegesen egyszerûbb visszér kezelési eljárások. Ezek közül leginkább a sclerotherapia bizonyult elõnyösnek. Önállóan, vagy egyéb visszér kezelési eljárásokkal kombináltan alkalmazva számos elõnye miatt nõtt meg az érdeklõdés irányában.

Legfõbb elõnyök:

  • A beteg életvezetését a kezelés nem befolyásolja, megszokott életmódját, munkáját változatlanul folytathatja.
  • Munkából nem esik ki, fizikai aktivitása sincs korlátozva.
  • Elmarad a kórházi befekvés, az általános vagy helyi érzéstelenítéssel együtt járó kellemetlenségek.
  • Nincs sebejtés, sebkezeléssel együtt járó kellemetlenség.
  • Nem marad vissza örökre megmaradó, jelentõs esztétikai hátrányt jelentõ mûtéti heg.

Magyarországon az eljárást rendszeresen alkalmazó rendelõk száma a hetvenet is meghaladja. A nyilván való elõnyök mellett e fajta visszér kezelésnél hátrányokkal is számolni kell.

Megszakítás nélkül kell viselni a kompressziós kötést, amit csak a kezelõ orvos vesz le az újabb injectiok alkalmazásakor. Sajnos az OEP nem támogatja a Fibro-Veint, azt teljes áron kell megvásárolni. A visszér kezeléshez szükséges egyéb kiegészítõ eszközök, igen vékony flexibilis toldalékú tûk, párnák ugyancsak teljes áron jelennek meg költségnövelõ tényezõként. Pólyák, harisnyák jelentõs térítéssel szerezhetõk be. A mûtéti eljárás is csak elméletileg ingyenes. Nyílt titok, hogy a kórházi visszér mûtét kapcsán is merülnek fel költségek nem számítva a kereset kiesést, a hosszú ideig is elhúzódó munkaképtelenséget. Az u. n. seprû vénák eltüntetésére LASER vagy fénytechnikai eljárásokat is ajánlanak. Ezek költségkihatása összehasonlíthatatlanul magasabb, mint a sclerotherapia szokásos anyagi konzekvenciája. Nagy elõnye még a scleroterapiának hogy alkalmas nagy kiterjedésû seprû vénák, nagyobb kiterjedésû retikuláris vénahálózat megszüntetésére. A hagyományos mûtéti, extractiós eljárások ezekre alig alkalmasak. Kellõ türelemmel akármilyen nagy kiterjedésû visszerek megoldhatók sclerotherapiával. Ha eddig eljutott az olvasásban, akkor Önnek biztos vannak visszerei. Engedje meg, hogy addig is, míg igénybe nem veszi eljárásom vitathatatlan elõnyeit.

 

A visszérrõl és szkleroterápiáról

" A visszeres, seprûeres betegek körében egyre nagyobb az érdeklõdés az injekciós (szkleroterápiás) visszér-megszüntetési lehetõségek iránt. Ez az érdeklõdés érhetõ, ha figyelembe vesszük, hogy korábban a kezelõ orvosok csak egyetlen megoldást, a mûtétet tudták a részükre ajánlani. Különösen azokat érdekli leginkább ez az egyre szélesebb körben alkalmazott módszer, akik a nélkül szeretnének megszabadulni a visszeres problémáiktól, hogy hosszabb idõre ki kelljen esniük a munkából, félnek a mûtéttõl, illetve az újabb mûtéttõl, vagy akiknél a sebészek még korainak tartják a mûtétet, õk viszont nem akarnak együtt élni az esztétikai érzéket igencsak bántó és nemegyszer még panaszokat is okozó visszértágulataikkal.
Van, aki csak a seprûereitõl, vagy a durvább visszértágulataitól kíván megszabadulni, míg mások már a lábszárfekélyüket okozó visszértágulataikat is injekciós kezeléssel szeretnék megszüntetni. Ennek ma már többnyire semmi akadálya. A kellõ gyakorlattal rendelkezõ orvosok kezében a szkleroterápiás módszer ma már egyszerû, biztonságos és eredményes megoldást jelent a visszértágulatok megszüntetésében. Az utóbbi évek során ugyanis jelentõs tapasztalatok gyûltek össze, korszerû gyógyszerek állnak rendelkezésünkre és kikristályosodott, hogy mely esetek valók inkább szkleroterápiás kezelésre, és melyek mûtétre. Ez minden esetre komoly elõrehaladás ahhoz az idõhöz képest, amikor a visszeresek számára csak egyetlen lehetõség, a mûtét állott a rendelkezésre. Talán éppen ezért, korábban az érintettek is csak súlyos, szövõdményes visszeresség esetén, mintegy végsõ megoldásként vállalkoztak a kezeltetésükre. A mûtét elõtt ugyanis minden egyebet megpróbáltak, minden csodaszert kipróbáltak, miközben visszerességük egyre súlyosabbá, visszeres szövõdményeik egyre gyakoribbá váltak.
A szkleroterápiás visszérmegszüntetés bevezetésével és elterjedésével egy további megbízható és barátságos gyógyeljárás birtokába jutottunk. Az injekcióval is kezelhetõk mind nagyobb száma vállalja ma már a szkleroterápiát, mint a mûtétet. A visszér-ambulanciákat felkeresõk között is egyre több a korai stádiumban lévõ, mint a súlyos eset. Sõt akik jönnek is maguktól, a már sikeres kezelésen átesett rokonaik, barátaik tanácsára jönnek. Jó lenne, ha a háziorvos kollégák is megbarátkoznának ezzel a módszerrel, és mint új alternatívát szintén javasolnák a betegeiknek. Nagy elõnye ennek a módszernek, hogy alig zavarja meg a kezelt személy életvitelét és munkarendjét. Olyankor is alkalmazható, amikor a mûtéti kezelés még nem jön számításba, de az érintetteket egészségileg vagy esztétikailag zavarják a visszértágulataik, és minden áron meg akarnak szabadulni tõlük. Míg a kezelt személy heti egy-két ambuláns kezelés mellet éli a maga megszokott életét, négy-hat hét alatt megszûnnek a visszértágulatai. .A végleges gyógyulás természetesen tovább tart, de ezt a szervezet már maga végzi el. A beavatkozás során, fertõtlenítés után szklerotizáló szert fecskendezünk a tágult visszerek megfelelõ helyeire, és rugalmas pólyával feszesre kötjük a végtagot, amit a betegnek következõ kezelésig, sõt egy ideig azt követõen is viselnie kell. Annak ellenére, hogy egy adott visszeresség esetében az injekciós kezelés vagy a sebészi megoldás-e az elõnyösebb, elõzetes fizikális, és mûszeres vizsgálatok alapján a visszér-ambulancia orvosának feladata. Seprûeresség, pókvénák és kezdeti stádiumban lévõ elsõdleges visszeresség esetén a szklerotizáló módszer jön elsõsorban számításban. Sõt perforáns (a felületes visszereket a mélyekkel összekötõ visszér) elégtelenség okozta visszeresség esetén is eredményesen alkalmazható. Nemegyszer a visszeres eredetû lábszárfekély gyógyítása is gyorsítható a visszértágulatok egyidejû injekciós megszüntetésével, illetve az elégtelen funkciójú perforáns erek elzárásával, és a lábszárak egyidejû kompressziós kötésével. A korszerû szklerotizáló szerek megfelelõen alkalmazva, alig okoznak szövõdményt. Minden olyan esetben, tehát amikor a szkleroterápiás módszer eredményesen alkalmazható, lehetõleg ezt kell választani, mivel ez a barátságosabb módszer. Anélkül, hogy a betegnek változtatnia kellene az életmódján, egy-két hónap alatt megszûnnek a visszértágulatai. Elõnye még ennek a módszernek, hogy nem kell hozzá jól felszerelt mûtõ, sõt még sebész orvosi szakképesítés sem. Megfelelõ felkészítés után a szkleroterápiát belgyógyász, vagy bõrgyógyász szakorvos ugyanolyan eredményesen végezheti. A súlyosabb stádiumban lévõ visszeresség különösen a comb felsõ harmadába is kiterjedõ tágulatok, szafeno-femorális billentyûelégtelenség és magas vénás nyomás esetén azonban ma is mûtéti megoldás javasolt.

Arra a gyakran elhangzó kérdésre, hogy tartós hatású e az injekciós megszüntetés, vagy hogy injekciós kezelés után nem újul-e ki a visszeresség, illetve nem okoz-e visszérgyulladást, trombózist az injekció, "de igen"-nel válaszolhatunk.

A kezelés lényege ugyanis éppen az, hogy az injekcióval alig észrevehetõ steril visszérgyulladást idézünk elõ, és így rekesztjük ki a keringésbõl a kórosan tágult vivõeret. A kezeléssel pedig nem a visszeresség okát, az öröklött kötõszöveti gyengeséget és a túlterhelést okozó foglalkozást szüntetjük meg, hanem csak a visszértágulatokat. A kiújulás, további erek kitágulásának a megelõzése már a beteg feladata. Az öröklött hajlammal rendelkezõ személy válasszon kevésbé megterhelõ foglalkozást, illetve sportot, vagy ha ezt nem teheti, munkavégzéskor, terheléskor viseljen lábain reggel feszesre kötött rugalmas pólyát vagy kompressziós harisnyát. Másrészt körültekintõen válassza meg a fogamzásgátló gyógyszereket, illetve módszereket, és kerülje az elhízást, különösen pedig az elhízás és a lefogyás gyakori váltogatásait.
Mivel a kezelés alatt rugalmas pólyát kell viselni, célszerû ezért a szkleroterizáló kezelést az õszi, téli és tavaszi hónapokban végeztetni. Nyaralás elõtt a kezelést idejében, legalább 6-8 héttel korábban kell elkezdeni, és tartós jó eredmény érdekében a kezelési programot végig kell csinálni. Ezekkel késleltethetjük az újabb visszértágulatok ismételt kialakulását. Szakszerû kezelés, feszesre kötött pólya, az utasítások betartása és kontrollvizsgálatokra történõ szükség szerinti visszajárás mellett még kisebb szövõdmény - erõsebb reakció, vízhólyagképzõdés, barna foltok visszamaradása - is csak rendkívül ritkán fordul elõ. Az utóbbi úgy kerülhetjük el, hogy a kezelés alatt és egy ideig még azt követõen is kerüljük a kvarcolást és napozást.
A kozmetikailag is kifogástalan eredmény eléréséhez tehát együttmûködésünkkel nekünk is hozzá kell járulnunk."

Dr. Kálló Antal

 

FIBRO-VEIN injectioval kombinált kompressziós sclerotherapia

Beteg instrukciók

  • A kezelés hatékonysága érdekében gondosan kövesse az alábbi szabályokat:
  • Kezelés után azonnal egy óra megszakítatlan séta. /4-5 kilométer/
  • A kompressziós kötést csak a kezelõ orvosa veheti le.
  • Csak akkor álljon, ha az elengedhetetlen. A legrövidebb ideig tartson állást és ekkor is testsúlyát váltogatva helyezze egyik lábáról a másikra.
  • Víztõl óvja kötését! Használja zuhanyzáshoz a védõ fóliát.
  • Sporttevékenységét folytassa, de ne legyen a kötése vizes.
  • Ha kezelése után lába fáradékony, vagy elkerülhetetlen a hosszabb egyhelyben állás, viselje a speciális gumírozott zokniját.
  • Fogyókúrás étrendjét és gyakorlatait folytassa tovább.

Ellenjavaslatok

- Túlérzékenység tetradecyl sulphatra vagy a preparátum más összetevõire.
- Bármely okból fennálló járásképtelenség.
- Szájon át szedett fogamzásgátló.
- Elhízás.
- Fennálló felületi vénagyulladás.
- Helyi vagy systemás fertõzés. Pl. cukorbaj
- Kifejezett szívbillentyû hiba, mely sebészi ellátást igényel.

Mellékhatások

  1. a. Allergia és anaphylaxia. Ritkán fordul elõ.

    b. Allergia
    Urticaia

  2. Véna mellé iniciálás fájdalmat okoz, néha bõrelhaláshoz vezet, vagy fekélyképzõdéshez /bõrfelszínhez közel/

  3. Egyéb nem kívánatos hatások:

    a. Fájdalom és égõ érzés. Bõr pigmentáció. Szövetelhalás és fekélyképzõdés véna mellé került preparátum esetén. Fonákérzés és érzéstelenség bõrideg sértése esetén.

    b. Vascularis
    Felületes vénagyulladás. Mély véna trombózis és tüdõembólia igen ritka.
    Artériába fecskendezés igen ritka, elhalást okozhat.

    c. A kezelés az egyéni hajlamot nem befolyásolja, kiújulás lehetséges.

Esperal, Anyajegy, Bõrsebészet

made by step2design 2008